İlan karşılaştırması yapabilmeniz için en az 2 adet ilan seçmeniz gerekmektedir.


Kapat

Tapu başvuruları için gerekli belgeler

Tapu başvuruları için gerekli belgeler

TAPU BAŞVURU AŞAMALARI

 

Tüm gayrimenkullerinizin (daire, dükkân, arsa, tarla, arazi, bağ, bahçe v.b) alım-satım-devir işlemlerinin başvurusu aşaması olan tapu işlemlerinde işlemlerinizin sorunsuz ve daha seri ve kolay olması için izlenecek aşamalar şunlardır:

Tapu randevusu ALO 181 nolu Tapu ve Kadastro Çağrı Merkezi aranarak alınabilir ve bu Çağrı merkezleri vatandaşlara 7/24 hizmet vermekle yükümlüdür. istenirse internet üzerinden webtapu ( https://webtapu.tkgm.gov.tr/ üzerinden başvuru yapılabilir. Şu an en erken işlemler web tapu üzerinden verilmektedir. Böylece günün her saati tapu işlemleri için randevu alabilirsiniz. Ayrıca dilerseniz tapu kadastronun web sayfasından da randevu talebinde bulunabilirsiniz. ( randevu.tkgm.gov.tr )

Randevu alındıktan sonra gerekli belgelerin temin edilmesi halinde müracaat yapılabiliyor.

 

Tapudan Randevuyu Kim Alması Gerekir ?

Tapudan randevuyu, satıcı yani gayrimenkul sahibi alıyor.

Bunun için kişinin TC Kimlik Numarasını girmesi gerekiyor.

Akabinde ekrana gelen sözleşme okunduktan sonra “Kullanıcı sözleşmesini okudum ve kabul ediyorum.” butonunun işaretlenmesi ve güvenlik kodunun girilmesi isteniyor.

Güvenlik kodu girildikten sonra; kimlik doğrulama, iletişim bilgileri, müdürlük seçimi, işlem seçimi, randevu tarihi gibi adımlar izlenerek doğru bilgilerin girilmesi ve son olarak randevunun onaylanması gerekiyor.

Tüm bu işlemlerin 30 dakika içerisinde yapılması gerekiyor. Aksi halde bu süre sonunda onaylanmayan randevular iptal ediliyor.

1 yıl içinde aynı Kimlik Numarası için alınan randevu 3 kere gerçekleşmez ise 1 yıl içinde yeni bir randevu da verilemiyor.

 

 

Tapu İşlemleri için Gerekli Belgeler

Satıcıdan

Tapu Satış için İstenen Belgeler Nelerdir?

  • Tapu aslı veya fotokopisi
  • 1 adet Fotoğraf
  • Nüfus Cüzdanı (T.C. Kimlik Numaralı) aslı ve 1 adet fotokopisi
  • Vergi borcu yoktur yazısı (belediyeden) belediye vergi borcu çıkaracak olursa, varsa geçmiş döneme ait ödendi makbuzları belediyeye ibraz edilmelidir.
  • Tapu işlemlerini emlakçı yapacaksa vekaletname (Emlakçı Adına)

Alıcıdan

Tapu Alış için İstenilen Evraklar Nelerdir?

  • 2 adet Fotoğraf
  • Nüfus Cüzdanı (T.C. Kimlik Numaralı) aslı ve 1 adet fotokopisi
  • T.C. Kimlik Numarası
  • Tapu işlemlerini alıcının yada satıcının adına işlem yapacaksa noterden alınmış vekaletname aslı
  • Konut satışlarında DASK yapılmadan tapuda alım-satım işlemi yapılmaz. 1 gün öncesinde alıcı, satın alacağı gayrimenkulün deprem sigortasını herhangi bir sigorta acentesinden yaptırılabilir.

 

·        Belgeler teslim edildikten sonra herhangi bir eksiklik olmaması halinde tapu harcının da ödenmesi isteniyor. Tapu harcı satış bedeli üzerinden binde 20 oranında hesaplanıyor. Bu bedel, alıcı ve satıcıdan ayrı ayrı tahsil ediliyor.

Tapu harçları, işlemin yapıldığı yerin vergi dairesine veya bankalara ödeniyor. Maliye Bakanlığınca yetki verilmesi halinde ilgili kuruluşlar (bankalar gibi) tarafından da tahsil olunabilir.

Tapu Gününden Sonra Yapılacak İşlemler Nelerdir?

ü Konutlarda Fatura taşıma işlemleri için ilgili kurumlara gidilmeli

ü Konutlarda Nüfus Müdürlüğüne gidilerek ikametgâh taşıma işlemleri yapılmalı

ü Gayrimenkulunun  İlgili belediyeye emlak vergisi bildiriminde bulunulmalıdır.Yapılmadığı takdirde beyanname cezası işlemi uygulanır.

 

Yararlı Bilgiler
0224 5445044

emlakhabercisi.com, Tüm Hakları Saklıdır.

Google LogoÇeviri tarafından desteklenmektedir
Google LogoÇeviri tarafından desteklenmektedir
WhatsApp