İlan karşılaştırması yapabilmeniz için en az 2 adet ilan seçmeniz gerekmektedir.


Kapat

EMLAK VERGİSİ BEYANI VE VERGİLENDİRME İLE İLGİLİ BİLGİLENDİRME

EMLAK VERGİSİ ÖDEME  ZAMANI NEDİR ?  KİMLER EMLAK VERGİSİNDEN MUAFTIR ?

Mrb değerli okuyucularım,

Bu haftaki konumuz mülk aldığımızda yapmamız gereken işlemlerden olan ilgili belediyeye beyan verilme gerekliliği ve ödenmesi gereken vergiler hakkındadır.

Tapu  alındıgı tarihten itibaren 3 ay içerisinde belediyeye beyan verme zorunluluğu vardır. Beyan verilmeme durumunda ilgi belediyeler tarafından para cezası uygulanmaktadır.

Emlak vergisi ödemeleri için birinci taksit dönemi 1 Mart - 31 Mayıs tarihleri arasında olup ,ikinci taksitler ise 1 kasım da başlayıp 30 kasıma kadar devam etmektedir.

 Emlak vergisi ödemeleri  belediye tarafından alındığı gibi belediyelerin web siteleri üzerinden kredi kartı ile de ödeme yapılabiliyor.

Emlak vergisi ödemesi gerekmeyen  durumlar ise şunlardır.

Hiçbir geliri olmadığını belgeleyen ev hanımları ile işsizler , sosyal güvenlik kurumlarından aldıkları aylıktan başka geliri olmayan emekliler, gaziler, engelliler, şehitlerin dul ve yetimleri.

Dairelerde 200 m2 yi geçmeyen tek evden vergi alınmıyor. 200 m2 üstünden tek ev olsa bile vergi alınıyor. Şahsın tek bir arsası varsa vergiden muaf değil. Burada Vergi muafiyeti sadece konutlar için geçerli olmaktadır.

Ayrıca Aile bireyleri emekli ise ,her ikisi üzerine birer farklı  ev olsa bile  bu tip durumda da her biri vergiden muaf tutuluyor.Engelli emekliler ,şehit gazi dul ve yetimleri içinde vergi alınmıyor.

Vergiden muaf olup vergi  ödememek için  bir kuruma başvurmamız gerekiyormu ?

İlk aşamada Belediyelerin emlak hizmetleri bölümüne durumunuzu izah eden bir dilekçe ile başvurmanız gerekiyor.  Belediye,bu aşamada ,tapu dairesinden birden fazla gayrimenkulunuzun olmadığını gösteren bir belge , emekli olduğunuzu gösteren belge gibi  belgeler talep ediyor. Bu belgeleri belediyeye getirmeniz halinde işlemler başlayacak olup bir kereye mahsus bu beyanı vermeniz gerekmektedir. Aksi takdirde ödeme yapmanız gerekmektedir.

Vergi ile ilgili bu bilgilendirmeyi daha sonra öğrenen vatandaşlarımız ödeme yapmış olsa bile 5 yıl geriye dönük olarak durumunuzu belgelediğiniz takdirde yapılan ödemeyi belediye kurumlarından geri alabiliyorsunuz.

Vatandaşın tek bir evi olup , bu evi kiraya vermiş olsa bile , vergiden muaf olması için engel teşkil etmiyor.

Yurt dışından emekli olanlarda ise vergi muafiyeti söz konusu olmayıp emeklilik muafiyeti sadece yurt içi bir kurumdan emekli olanlar için geçerlidir.

 

Detaylı bilgi için;

Huseyin TİTİZ

www.emlakhabercisi.net

www.mudanyadaemlak.com

mail:huseyin@emlakhabercisi.net  gsm: 0 533 8184566

Yararlı Bilgiler
0224 5445044

emlakhabercisi.com, Tüm Hakları Saklıdır.

Google LogoÇeviri tarafından desteklenmektedir
Google LogoÇeviri tarafından desteklenmektedir
WhatsApp